Czy Światowy Dzień Toalet istnieje naprawdę?
Światowy Dzień Toalet – już sama nazwa wprawić może czytelnika/słuchacza w lekkie zmieszanie. Czy to prawdziwe święto czy sfera marzeń Królów Sedesów? Czy kibelki są godne jakichkolwiek międzynarodowych obchodów?
Dlaczego toaleta jest godna swojego dnia?
W najmroczniejszym miesiącu w roku, niczym gwiazda na ciemnym niebie jaśnieje 19 listopada. To dzień, w którym ONZ już 7 lat temu ustanowiło Światowy Dzień Toalet. Na całym świecie swoje 24 godziny sławy i chwały ma kibelek. Dlaczego?
Toaleta ma niebywały wpływ na życie człowieka. Gdyby prześledzić historię można by pewnie odkryć, że niejedno ludzkie życie zostało uratowane przez kibelek, niejedna innowacja w nim powstała, a w ogóle to pewnie leży
u podstaw każdej cywilizacji. Stamtąd przyszliśmy. Żarty żartami, jednak nie sam zachwyt nad obiektem jest
u podstaw ustanowienia Światowego Dnia Toalet.
Zanim święto zostało ustanowione przez ONZ – była Światowa Organizacja Toaletowa, której misją stała się walka
o wyższe standardy toalet – szczególnie publicznych. Po konferencjach, spotkaniach, akcjach organizowanych
w mniejszym gronie – okazało się, że to problem globalny.
Sprawa (nie)oczywista
Od 2013 roku prowadzone są działania na rzecz rozpowszechniania urządzeń toalet. Posiadanie kibelka to nie jest oczywista oczywistość! 4,2 miliarda ludzi żyje bez dostępu do bezpiecznie zarządzanych urządzeń sanitarnych. Już same liczby wskazują, że organizacja toaletowa naprawdę ma się czym zajmować.
Każdego roku “naświetlany” jest też inny problem związany z kibelkami. O czym więc w 2020 roku? Koronawirus? Skądże!
W 2020 dowiadujemy się nieco więcej na temat tego, jaki związek istnieje między toaletami a… zmianami klimatu.
Co łączy toaletę i zmiany klimatyczne?
Skutki zmian klimatycznych zagrażają systemom sanitarnym – od toalet po szamba i oczyszczalnie ścieków. Przykład? Coraz częściej słyszymy o powodziach. Woda zalewająca budynki, miejsca może uszkodzić toalety
i przenieść ludzkie odchody do źródeł wody, upraw żywności i domów. A to już poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi
i środowiska, bo co w toaletach się znajduje… Wiecie.
Toalety i klimat to też kwestia oczyszczania ścieków, roznoszenia bakterii i wirusów czy zrównoważonych systemów sanitarnych wykorzystujących ponownie energię z… ludzkich odchodów (WOW!).
Przy kolejnej wizycie w toalecie pomyśl o tym, że masz szczęście korzystać z kibelka. Zastanów się, ile wody trzeba wykorzystać na spłukiwanie. A nade wszystko – pomyśl o tym, żeby zrobić coś dla klimatu, zanim “coś” zmiecie toaletę wraz z całym jej niestrawionym wnętrzem.
Pamiętaj, że prywatny Dzień Toalety możesz mieć każdego dnia. Wystarczy, że wybierzesz światowy standard na www.wcsklep.pl
Źródło: