Czy toaleta przyjmie wszystko?

pieniądze papierowe w muszli klozetowej

Jeszcze kilka lat temu na prostych informacyjnych kartkach  w publicznych toaletach można było przeczytać “dbaj o czystość”, “nie wrzucaj do toalety środków higienicznych”. Listy próśb i apeli są jednak coraz dłuższe… Czyżby ten proces był wywołany ludzką kreatywnością?

Jedna z najświeższych wlepek w toalecie publicznej (luty 2021) przypomina użytkownikom, o tym, czego nie należy wrzucać nie tylko do toalety, ale i… umywalek oraz kratek ściekowych. Na liście przedmiotów “zakazanych”, czyli zatykających wszelką drożność, wymienione są klasyczne “artykuły higieniczne”. Mają one jednak swoją szeroką reprezentację: podpaski, wata, pieluchy, patyczki do czyszczenia uszu. To jednak dopiero rozgrzewka.

Wśród znalezisk zatykających publiczne toalety znajdują się również: resztki jedzenia, lekarstwa i prezerwatywy, materiały i tekstylia. Te ostatnie to przede wszystkim maseczki. Lista wydaje się dość zaskakująca. W końcu świadomość ekologiczna rośnie (a przynajmniej taką mamy nadzieję), w miejscach publicznych stoi coraz więcej koszy na śmieci, które czekają by spełniać swoją funkcję.

Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że lista “uprzejmych próśb” dotyczących odpadów w toalecie wydłuża się
z konkretnego powodu. Ktoś, gdzieś, kiedyś wpadł na to, by jedną z wymienionych rzeczy zutylizować w toalecie, powodując jej zatkanie.

Śmieci w toalecie to nie jest tylko kwestia jej wyłączenia z użytku. To też zagrożenie awariami w sieci wodociągowej, blokady kanalizacji, przenikania groźnych substancji do wód gruntowych, a także zagrożenie i dodatkowe prace dla osób obsługujących kanalizację. 

Wrzucając np. patyczek do czyszczenia uszu do muszli możesz pomyśleć, że “takie małe to nie zaszkodzi”. Nie zaszkodzi dopóki nie dotrze do pompy w oczyszczalni, bo tę – według statystyk – trzeba naprawić przynajmniej raz w tygodniu, a czyścić nawet kilka razy dziennie. Poznański wodociąg, realizujący kampanię “nie śmieć w sieć” donosi, że średnio… każdego dnia pojawia się przynajmniej jedna awaria wywołana przez śmieci w kanalizacji.

Nawet najpiękniejsze muszle i najszersze odpływy dostępne na wcsklep.pl są nastawione na przyjmowanie “jedynek” i “dwójek”. Nie wystawiajmy ich na śmieciową próbę.