Kiedy klapa wymknie Ci się z ręki…

toaleta publiczna nocą

Cisza, środek nocy, wszyscy śpią, na palcach wymykasz się do łazienki, żeby nikogo nie obudzić. Pozbywasz się zbędnego balastu, zamykasz cichutko sedes, aż tu nagle: huk i łomot. Bo klapa wymknęła Ci się z ręki i z hałasem opadła na deskę. Nie znaleźliśmy żadnych badań na temat tego, dlaczego takie historie zdarzają się TYLKO w nocy, kiedy starasz się zachowywać jak najciszej. Ale mamy rozwiązanie!

Deski wolnoopadające

Genialny, a przecież nie zawsze odpowiednio doceniany wynalazek: deska wolnoopadająca. Do pewnego momentu zamyka się jak zwykła deska, ale gdy dotrze do mechanizmu spowalniającego zamykanie, możesz wypuścić ją z ręki, a ona bez żadnego hałasu zamknie się już sama.

Proste? Proste! A ile problemów rozwiązuje.

Mandaty, mandaty…

Oddawanie moczu (nie mówiąc o bardziej ekstremalnych „przedsięwzięciach”) w miejscu publicznym jest nie tylko nieeleganckie – ale po prostu zabronione. Art. 140 Kodeksu wykroczeń głosi, że za nieobyczajny wybryk można otrzymać naganę, grzywnę w wysokości nawet 1500 zł lub trafić do aresztu. I choć w przypadku „zroszenia” trawnika kara aresztu raczej nikomu nie grozi, to nawet kilkusetzłotowy mandat – jak najbardziej. Zdecydowanie odradzamy testowanie działania art. 140 w praktyce.

Dlaczego jeszcze warto wybrać deskę wolnoopadającą?

Z pewnością każdy z nas był kiedyś w toalecie, w której klapa od deski sedesowej wydawała się ważyć tonę. Oczywiście im cięższa, tym większe szkody może wyrządzić, jeśli zbyt gwałtownie ją zamkniemy. Hałas to niejedyny kłopot – klapa może uszkodzić także deskę sedesową, doprowadzając do jej pękania. W skrajnych przypadkach mocne łupnięcie klapą może ponoć uszkodzić nawet ceramiczną muszlę klozetową!

Na czym polega mechanizm powolnego zamykania?

Odpowiednio skonstruowane zawiasy na pewnym etapie zaczynają spowalniać proces domykania klapy. Oczywiście wybór deski sedesowej z takim mechanizmem oznacza, że nie należy już „pomagać” mu w szybszym zamknięciu, ponieważ zawiasy mogą ulec wówczas uszkodzeniu. Spokojnie – mechanizm uruchamia się na odpowiedniej wysokości, więc nie ma ryzyka, że ochlapią nas kropelki powstałe podczas spłukiwania toalety. I choć deski sedesowe wolnoopadające są nieco droższe od tradycyjnych, to z pewnością warto w nie zainwestować.

A kilka ciekawych modeli „hałasoodpornych” desek znajdziecie na: www.wcsklep.pl